Видалення плям з одягу | Стрічка корисних статей

Видалення плям з одягу

http://www.gorenje.com/simplicity/ua/imagelib/auto/w12-hland/support/advices/washing/stain_of_lipstick.jpgДля успішного виведення плям потрібно передусім встановити 15 походження і склад (від жирів, фруктів, вина, іржа ж т. д.), а також знать – свіжа або стара пляма.

При видаленні плям невідомого походження спочатку застосовують простіші засоби, а потім суміш різних засобів.

Найпростіший засіб – теплий мильний розчин. Цим розчином змочують зубну щітку або ганчірочку і протирають заздалегідь очищене від пилу місце з плямою, після чого промивають чистою водою, висушують і пригладжують.

Якщо плями при такого чищення не зникають, треба застосувати дієвіші засоби. При цьому необхідно дотримувати наступні основні правила: передусім, з виробу ретельно видаляють щіткою пил, інакше після чищення на тканині можуть вийти растеки; до плями обов’язково підкладають з вивороту невелику дощечку, обтягнуту в декілька шарів чистою білою ганчіркою; якщо у виробу є підкладка, її підпорюють, а дощечку вставляють між підкладкою і тканиною.

Під час видалення плям потрібно уважно спостерігати за дією вживаних засобів. Якщо пляма повністю не віддаляється, рекомендується повторити обробку 2-3 рази, чергуючи її с-промывкой. Не слід застосовувати відразу міцні розчини хімічних речовин, краще виводити плями слабкими розчинами в декілька прийомів.

Особливо треба бути обережним при виведенні плям на забарвлених тканинах. В цьому випадку рекомендується заздалегідь випробувати дію хімікату на шматочку цієї ж тканини, щоб переконатися в його нешкідливості.

Жирові плями виводять розчинниками – бензином, скипидаром, ацетоном або наявним в продажі рідким складом -пятновыводителем, що є сумішшю розчинників різних видів. З цими розчинниками потрібно акуратно звертатися, оскільки вони легко випаровуються і вогненебезпечні. Тому їх потрібно тримати в бульбашці з пробкою, що щільно закривається, а чистити в добре провітрюваному приміщенні і не запалювати при цьому вогню, оскільки навіть від полум’я сірника пари розчинника можуть спалахнути.

Свіжі жирові плями перед чищенням рекомендуєте” пропрасувати не сильно нагрітий праскою через 2-3 шари промока­тільного паперу, підклавши її також під пляму; при цьому велика частина жиру вбирається папером. Після цього забруднене місце – остаточно очищають бензином або засобом для виведення плям. Таким же способом виводять плями від воску і стеарину, з тією різницею, що після гладіння пляму протирають денатурованим спиртом. Часто при невмілому чищенні після висихання розчинника біля видаленої плями виходить “ореол”. У таких випадках його також треба протерти бензином. Щоб при чищенні не виходили “ореоли”, рекомендується краї плями заздалегідь змочити бензином або засипати порошком крейди або крохмалю, а пляму чистити від країв до середини і після змочування бензином накрити складеним промокальним папером і придавити теплою праскою. Перед обробкою потрібно обов’язково гарненько почистити тканину щіткою сукні або пилососом. А само пляму слід чистити мильним розчином, рухаючи щітку або тампон від країв до середини.

Пляма від жиру на тканинах, що не стираються можна вичистити також наступним способом:, нагрівають до високої температури картопляне борошно і рясно посипають нею пляму, під яку кладуть білу чисту ганчірочку.

Через 20-25 хвилин борошно струшують і замінюють новою порцією, також зігрітою. Це повторюють до тих пір, поки пляма не зникне, після чого борошно струшують, а одяг ретельно вибивають і вичищають щіткою.

Старі жирові плями па світлої вовняної тканини можна почистити густою кашкою з тієї, що розводить у воді картопляного борошна, наклавши її на декілька годин на пляму. Якщо на тканині залишилися сліди жиру, їх видаляють змоченим в бензині клаптиком тканини, а потім витирають шматочком черствого хліба.

Свіжі жирові плями на оксамиті можна вичистити теплим м’якишем білої булки.

Жирові плями на одязі і оббивці меблів доставляють немало клопоту (видалення різних плям з меблів дивися Якісне прибирання). Їх можна видалити домашніми засобами. Наприклад, теплим мильним розчином. Якщо можливо, під тканину підкладають м’яку, чисту, добре всмоктуючу ганчірочку. Умочіть в мильний розчин марлевий тампон або чисту зубну щітку, потріть пляму і змийте чистою водою.

Плями масляної фарби, якщо вони свіжіможна легко видалити скипидаром, ацетоном або їх сумішшю, або чистим гасом. Для цього забруднене” місце змочують ваткою, просоченою одним з вказаних розчинників, потім протирають нашатирним спиртом до повного видалення плями. Застарілі плями масляної фарби треба змочити скипидаром і після розм’якшення фарби очистити міцним розчином питної соди, потім ретельно промити теплою водою.

Плями від чаю і яєць видаляють сумішшю гліцерину з нашатирним спиртом (на 4 частини гліцерину 1 частина нашатирного спирту). При видаленні плям від яєць “ореол”, що залишився після чищення, злегка протирають бензином, а коли він висохне, це місце промивають теплим мильним розчином. Для виведення застарілих плям від чаю застосовують розчин щавлевої кислоти (2-3 грами на склянку води). Цим теплим розчином змочують плями і ретельно промивають теплою водою.

Плями від шоколаду, кава, какао на світлофарбованих вовняних і шовкових тканинах виводять підігрітим до 35 градусів гліцерином. Пляму протирають змоченою в гліцерині каткой, а через 10-15 хвилин промивають теплою водою.

Для шовкових тканин застосовують суміш, що складається з 20 частин гліцерину, 1 частині 10-процентного нашатирного спирту і 20 частин води. Змочують пляму цією сумішшю, протирають ваткою і промивають теплою водою.

Трав’яні плями на одязіякщо вони свіжі, можна видалити теплим мильним розчином з додаванням невеликої кількості нашатирного спирту. Більше застарілі плями виводять денатурованим спиртом. Тканину, що псується від мила, чистять спиртом, після чого на натягнуту тканину ллють чисту воду.

Плями від фруктівякщо вони свіжі, видаляють гарячою водою. Корисна пляма декілька хвилин заздалегідь потримати в гарячому молоці, а потім вже промивати. Більше застарілі плями виводять розчином лимонкою кислоти або щавлевої кислоти (2 грами на склянку води), після чого ретельно промивають теплою водою. Якщо після цього залишаються забарвлені плями, то застосовують (для білих тканин) перекис водню з нашатирним спиртом (I чайна ложка на склянку гарячої води), потім промивають водою. Плями від фруктів можна також відмити злегка підігрітим денатурованим спиртом.

Плями від червоного вина і ягід можна виводити способами, описаними для виведення плям від фруктів. Па кольорових виробах добре видаляє плями суміш гліцерину з сирим яєчним жовтком (1:1). Цією сумішшю намазують плями, остав­ляют на декілька годин, а потім промивають теплою водою.

На свіжі плями від червоного вина або ягід рекомендується насипати вологу столову сіль і через деякий час промити гарячою водою. Можна замочити в молоці або сироватці і: випрати. Ягідні і винні плями з білих виробів можна видалити також перекисом водню (1 чайна ложка на 1/2 склянки води); після видалення очищене місце промивають холодною водою.

Свіжі плями від вина, фруктів і ягід можна видалити гарячою водою. Для цього натягують тканину над яким-небудь посудом і ллють невеликим струменем киплячу воду з чайника до повного зникнення плями.

Плями від риби, молока, консервів і соусівякщо вони свіжі, легко віддаляються мильним розчином з наступним промиванням теплою водою. Застарілі плями треба просочити за допомогою ватки теплим гліцерином і через деякий час прополоскати теплою водою. Для виведення плям з тонких шовкових тканин дуже хорошим засобом є суміш рівних кількостей гліцерину і води з добавкою декільком капіж нашатирного спирту. Перш ніж застосувати цю суміш, потрібно перевірити, чи не линяє тканина.

Для виведення плям з вовняних виробів рекомендується розчин гліцерину і нашатирного спирту у воді (на склянку води 20 грамів нашатирного спирту). Після видалення плями это-место промивають теплою зм’якшеною водою, сушать і пропрасовують

Плями кров’яніякщо вони свіжіші, легко видалити, промиваючи їх спочатку холодною водою, а потім теплим мильним ра­створом. Ні в якому разі не можна відмивати плями відразу гарячою водою, тоді їх дуже важко видалити. Білизна з плямами потрібна перед пранням на декілька годин замочити в холодній воді” Для видалення застарілих плям їх спочатку протирають розведеним нашатирним спиртом, а потім розчином бури (1 чайна ложка на склянку води), після чого промивають теплою водою.

З тонких шовкових виробів плями краще всього видаляти картопляним крохмалем, замішаним холодною водою в тісто. Крохмалем покривають поверхню плями і дають висохнути, після чого крохмаль струшують, а виріб перуть звичайним способом. Якщо виріб не можна стирати, а від крохмалю залишилися сліди, їх протирають спочатку сухою, а потім вологою ганчіркою і гладять.

Застарілі плями крові видаляють замочуванням в розчині куховарської солі – 1 столова ложка на літр холодної води. Потім відперіть тканину в теплій воді з господарським милом або пральним порошком. Розчин солі видаляє і інші білкові забруднення. Наприклад, носові хустки легше відпираються в підсоленій воді з невеликою концентрацією. Але не думайте, що справа піде швидше, якщо покласти більше солі: при високій концентрації білок згортається і ставати важкоусувним.

Плями, підпалені гарячою праскоюна білих бавовняних і льняних тканинах видаляють за допомогою перекису водню (рідше, хлорному вапну, оскільки остання сильніше діє па білизняну тканину). На 1 склянку теплої води беруть 1 чайну ложку перекису водню і 1/3 чайних ложки нашатирного спирту. Цією рідиною протирають тканину, а потім змивають водою!

Підпалені плями на забарвлених бавовняних, вовняних і шовкових тканинах видаляють денатурованим спиртом.

Можна також видаляти шляхом накладення на пляму кашки з натертого лука, яку залишають на деякий час, потім виріб мочать в холодній воді і добре виполіскують.

Якщо пляма невелика, його злегка натирають розрізаною цибулиною і витирають рушником, змоченим чистою водою.

Заяложені плями спочатку чистять щіткою для видалення пилу, а потім протирають вовняною ганчіркою, змоченою бен­зином або денатурованим спиртом. Надлишок рідини видаляють промокальним або цигарковим папером. Плями, що залишилися, протирають розбавленим нашатирним спиртом (1 чайна ложка на 1/2 склянки води), якщо тканина не міняє свого забарвлення від нашатирного спирту. Заяложені місця можна чистити також міцним чайним настоєм або відваром махорки.

Заяложені від сидіння місця на вовняних тканинах чистять сухим дрібним піском. Спочатку плями змочують теплою водою, потім насипають невеликий шар піску і протирають жорсткою щіткою, трохи змоченою водою. Після чищення гладять через вологу ганчірку (відпарюють).

Кашка з лука допоможе видалити і плями плісняви на бавовняній або льняній тканині. Нею кілька разів натирають пляму, а потім стирають тканину в гарячій воді з пральним порошком.

Мабуть, чистячі властивості лука пов’язані з сірчаною кислотою, що міститься в нім.

Плями гуаші, акварельних фарб змивають холодною водою.

Плями йоду видаляють крохмалем. Їх з’єднання легко розчиняється у воді.

Плями іржі на тканині змочите лимонним соком, потім сполосніть тканину в теплій воді. Тут виведення плям полягає в розчиненні оксидів заліза, що пристали до тканини часток. Такі ж властивості має і розчин оцтової кислоти ( 2 столових ложки на склянку води). Його потрібно підігріти в скляному або емальованому посуді на водяній лазні приблизно до 80 гр. С. Ділянка тканини з плямою навантажити в розчин на 5 хвилин, а потім прополоскати в теплій воді. Непогано додати туди нашатирного спирту. Але з синтетичними тканинами так звертатися не можна: деякі з них можуть зруйнуватися. Іржа зазвичай відходить при пранні цих тканин в теплій воді з пральним порошком.

Пущистый з довгим ворсом хутро або пухова хустка при чищенні теж потребує знежирення. Їх можна почистити, посипавши крохмалем або тальком, обережно потерев в руках. Крохмаль і тальк в цьому випадку працюють як адсорбенти. Таку ж дію чинять висівки. Нагрівайте на водяній лазні в чистому металевому посуді трохи житніх або пшеничних висівок. Вони не мають бути занадто гарячими. Досить, якщо ваша рука відчуватиме, що гаряче, але цілком терпимо. Жменею нагрітих висівок потріть забруднені місця. Якщо потрібно, підігрійте їх знову і повторите чищення. За відсутності висівок спробуйте використовувати товчені вівсяні пластівці типу “Геркулес”. Потім вичистите хутро щіткою сукні, вытряхнитеили вибийте з нього залишки вашого “адсорбенту”. Для цього годиться і пилосос з насадкою-щіткою.

Іноді смещивают крохмаль з бензином і цю кашку наносять на ворс. Давши висохнути, видаляють її разом з поглиненим брудом.

Перш ніж застосувати той або інший рецепт для чищення одягу або меблів, випробуйте його спочатку де-небудь на вивороті, в шві, підгині, а для меблів – ззаду або внизу.

Чищення хутра

Хутряні речі потрібно періодично очищати від пилу і бруду, витрушувавши, провітрюючи і висушуючи їх на повітрі. Перед чищенням сильно забруднених хутряних речей підкладку відпорюють а чистять окремо. Плями від поту і жиру протирають сумішшю нашатирного спирту (1 чайна ложка), куховарської солі (3 ложки) і води (0,5 літра) або сумішшю нашатирного і денатурованого спирту в рівних частинах.

Жирові плями можна також видаляти, протираючи їх ганчіркою або щіткою, змоченою бензином. До бензину можна додати розчин порошку “Новина” (1 чайна ложка на літр). Після цього ще раз протирають чистим бензином.

Білі хутра після чищення бензином ретельно натирають картопляним крохмалем, який через деякий час струшують. Потім хутро розчісують для розпрямлення сплутаного, злиплого ворсу і надання йому певного напряму.

Іноді застосовують пасту з суміші бензину і картопляного крохмалю, якою протирають хутро. Після висихання крохмаль видаляють, а хутро розчісують.

Великі хутряні вироби можна чистити деревною тирсою або пшеничними висівками, ними посипають невеликі ділянки хутряних виробів і ретельно перетирають руками. Так поступово очищають усе хутро, потім тирса або висівки струшують. Сильно забруднені хутра чистять 2-3 рази. Тирса перед вживанням слід просіювати. Не рекомендується застосовувати тирсу хвойних дерев, що містять смолу.

Для чищення кольорового каракуля і шкірок зайця-біляка можна вживати, окрім висівок, вівсяне і житнє борошно.

Для збільшення блиску хутро злегка змочують гліцерином або оцтом.

Еластичність шкірок можна відновити розчином, що складається з одного літра води, 50 грамів куховарської солі і столової ложки оцтової есенції. Цим розчином слід змочити мездру, розім’яти її і розтягнути в різних напрямах. Таку процедуру повторюють кілька разів неповним о 2-3 годині, після чого висушують, знову розминають і змащують мездру жировою емульсією.

Для приготування жирової емульсії розчиняють в невеликій кількості теплої води 100 грамів мила і, розмішуючи, додають 1 літр води.

Чищення позолочених предметів

Хороший засіб для чищення позолоти – яєчні білки, якими обережно натирають предмети за допомогою шматка фланелі. Для позолоти, що сильно потьмяніла, застосовують яєчні білки (2- 3) в суміші з жавелевой водою (1 столова ложка).

Hекоторые тонкощі, які повинна знати будь-яка хазяйка, :

 • Злегка забруднений одяг не стирайте в гарячій воді і не замочуйте. Сучасні пральні засоби і так зроблять її чистою. А ось зайвий контакт з гарячою водою укорочує життя одягу.
 • При пранні колгот додайте у воду гліцерин. В результаті вони стануть міцніші.
 • Набиту пером подушку можна випрати в шампуні для волосся, використовуючи воду кімнатної температури. Акуратно вичавіть і просушите. Подушка буде м’якою і рихлою.
 • Щоб видалити плями від червоного вина з одягу, не обов’язково бігти в хімчистку. Піною для гоління покрійте потрібне місце, залиште на деякий час і потім змийте чистою водою.
 • Якщо фіранки сильно пожовтіли, замочите їх на ніч в пральному порошку. Наступного дня виперіть, додавши до прального засобу хорошу порцію солі. Фіранки стануть білосніжними.
 • Бавовна завжди сідає. Враховуйте це вже при купівлі: краще вибрати джинси на пару сантиметрів довше, ніж після другого прання ходити в куцих штанцях. При пранні краще не переходити межу – вибирайте температуру не вище за вказану. До того ж кольорова білизна від занадто високих температур ще і вицвітає.
 • Шерсть зазвичай не так швидко і легко забруднюється і тому вимагає легкого і нечастого відходу. Багато вовняних виробів стираються вручну або ж піддаються тільки хімічному чищенню. У сучасних пральних машин зазвичай є спеціальна програма “Шерсть”, що стирає при 30-40 градусах і має щадне віджимання.
 • Шерсть не рекомендується сушити в сушарці. Щоб виріб не сів, а також було після прання м’яким і пухнастим, можна додати в камеру для полоскання ложку гліцерину або купити спеціальний засіб.
 • Не використовуйте пральну машину замість кошику для брудної білизни – це сприяє утворенню плісняви на стінках і плям на вашій білизні.
 • Уважно читайте вказівки по дозуванню миючих засобів. Сучасні порошки і пасти вже в невеликих кількостях здатні обіпрати усе ваше сімейство.
 • Після прання на темній білизні часто залишаються білі крупинки або потьоки. Можливо, ви переборщили з порошком, і білизна погано прополоскалася. Інша причина відома не кожному – в пральних порошках часто є присутніми погано розчинні у воді добавки. Вони-то і осідають на вашому одязі після прання. Рішення за вами: або ви чистите білизну щіткою (вторинне полоскання навряд чи допоможе), або надалі купуєте інший порошок або, ще краще, рідкий миючий засіб.

Після прання брюк важко буває вигладити кишені, пояс і взагалі усю верхню частину. Тому стирати і віджимати брюки краще так: укласти мокрі брюки на дно ванни і розпрямити їх по стрілках, як при гладінні, натерти мильною або порошковою піною одежною щіткою (можна мочалкою, губкою) уздовж швів з усіх чотирьох сторін. Відполіскує, брюки не викручувати, а знову акуратно скласти і туго згорнути в рулон, починаючи від брючин, потім знову розпрямити по стрілках і висушити.

“Полегшене прання”. Постільна білизна замочується в теплій воді без порошку, тут же віджимається. У ванні з дуже гарячою водою розчинити звичайну порцію прального засобу і опустити в неї білизну. Залишити на 8-10 годин, найзручніше на ніч. На ранок досить лише злегка випрати в цій же воді і.. можна полоскати. Якщо білизна була дуже сильна забруднено, стирати його тут же в пральній машині. У обох випадках воно виходить чистіше і свіжіше, ніж при звичайних способах.

Чищення одягу із замші.

Спосіб 1: 1 частину 10-процентного нашатирного спирту розбавити 4 частинами чистої води, змінюючи у міру забруднення ватки. Потім протирають ваткою, змоченою чистою водою з додаванням невеликої кількості оцту (1 чайна ложка на 1 літр води).

Спосіб 2: чистять сумішшю молока і питної соди (1 чайна ложка на 1 склянку молока) або нашатирного спирту.

Спосіб 3: беруть 1 вагову частину щавлевої кислоти, 30 % частин води, 2 частини питної соди або нашатирного спирту. Потім протерти холодною водою і висушити.

Взуття

Пил і бруд знежирюють шкіру, тому взуття слід чистити зараз же після того, як вона знята, змащувати тонким шаром крему.

Жорстку, усохлу шкіру добре пом’якшити касторовою або рослинною олією.

Промокле взуття треба протерти сухою ганчіркою, змастити касторкою, набити старими газетами, надати їй правильної форми і покласти для просушування на бік, щоб підошви були на повітрі. Сушити її на сонці або у вогню не слідує.

Замшеве взуття надовго зберігає свіжий вигляд, якщо її чистити кіркою сухого хліба. Для того, що підновляє замшевого взуття ділянки, що залисніли, злегка протирають дрібним наждачним папером, сухою їдальнею зіллю або чорнильною гумкою, а потім почистити спеціальною гумовою щіткою.

Відновити колір чорних замшевих туфель можна так: потрібно почистити гумовою спеціальною щіткою або звичайною гумкою, забарвити тушшю, чорною копіркою або фарбою для тканини.

Якщо туфлі були дуже брудні і мали плями, заздалегідь їх очистити ганчіркою, змоченою молоком з додаванням нашатирного спирту (1 чайна ложка на 1 склянку молока)

 

Поділитися:

Share to Odnoklassniki
Share to MyWorld
Share to LiveJournal
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

WordPress: 16.41MB | MySQL:47 | 0.190sec