Чи підходите ви один одному? | Стрічка корисних статей

Чи підходите ви один одному?

Чи завжди для того, щоб шлюб був вдалим, достатньо лише одного кохання – полум’яної і неземної? Чи можна лише на її основі побудувати тривалі й міцні відносини? І чи не краще ще до походу в РАГС подумати про те, наскільки ви підходите один одному. Ось саме про психологічної сумісності у нас сьогодні і піде мова.


Отже, ви довго мріяли, про те, як будете жити разом. Нарешті, бажана ціль досягнута. Але романтичні почуття поступово втрачають свою гостроту, поступаючись місцем повсякденності. Відбувається те, що психологи називають адаптацією. Кохана людина виявляється зовсім не таким (або не цілком таким), яким здавався в рожевий період залицяння. Зникає ореол «найкращого на світі».  А без нього з любов’ю, яка здавалася вічною, починає відбуватися щось дивне: вона чи то йде зовсім, чи то стає якийсь зовсім інший. Романтичні натури виявляються до цього не готові. Чим сильніше палахкотів вогник любові, тим важче закохані переживають те, що відбувається і часто починають шукати нові хвилюючі переживання за межами сім’ї.

Тому при прогнозуванні міцності шлюбу психологи вважають за краще говорити не стільки про любов, скільки про особливості психологічний сумісності двох людей. А вона, у свою чергу, характеризується за кількома основними параметрами.

Перша характеристика сумісності – біологічна. Всі ми з народження володіємо різним типом темпераменту. Це так само непорушно і дано на все життя, як, наприклад, колір очей або форма носа.

Природно, що поєднання різних типів темпераменту буде мати великий вплив на сумісність у шлюбі. Існує чотири основних види темпераменту.

Тип перший – меланхоліки. Це тонко відчувають і емоційно вразливі люди, часто майже повністю занурені в світ своїх внутрішніх переживань. У силу цього їм важко витримувати сильні психологічні і фізичні навантаження. Це – альтруїсти, самовіддані і благородні. І в сім’ї з них виходять вірні, дбайливі і тонко відчувають чоловіки та дружини. Але при цьому матеріальний достаток для них – не головне, а цю точку зору здатні розділити далеко не всі.

Тип другий – флегматики. Це спокійні, розважливі, що роблять все повільно, але грунтовно люди. Вони і говорять так само повільно, ніби зважують всі свої слова. Якщо на заданий вами питання ви отримуєте відповідь після досить тривалої паузи (людина як би промовляє про себе ваше запитання і свою відповідь), то перед вами – флегматик. Над усе така людина цінує спокій і комфорт, розміреність і порядок. Так, вони повільні, але зате – надійні. Раптових, спонтанних поривів у ту чи іншу сторону ви від такої людини не дочекаєтеся. Зате всілякі життєві колотнечі з такою людиною переносяться легко і спокійно: завжди є можливість спертися на міцне, непорушне плече. Хоча комусь таке життя може здатися нудним …

Тип третій – холерики. Люди енергійні і вольові. Життя для них – боротьба з граничним напруженням сил. Для досягнення якоїсь мети вони здатні розвинути величезну (часом руйнівну) енергію і готові змести всі перешкоди на своєму шляху. Поки вони домагаються вашої взаємності, такий натиск і наполегливість вражають, однак, холерикам не властиво довго радіти і відпочивати після досягнутої мети. Незабаром його енергія може переключиться на щось інше. І добре, якщо при цьому ваші бажання і цілі збігаються …

Тип четвертий – сангвініки. Вони веселі і добрі, люблять галасливі свята, компанії. Бути зануреним у себе, у свої переживання їм зовсім не властиво. А ось відчути себе центром великий і галасливої вечірки – це для них. У такої людини завжди багато друзів і знайомих, яких приваблює в сангвініку його веселий, безжурний характер, здатний підтримати найзавзятішого песиміста. Вони теж, як і холерики цілком віддаються досягнення якоїсь мети, але … до першої невдачі. Впертій боротьбі з труднощами сангвінік воліє зміну напрямку дії.

Отже, як же йдуть справи з сумісністю? Як це не дивно, дуже поганий прогноз має поєднання «сангвінік – сангвінік» і «холерик – холерик». Це той самий випадок, коли обидва будуть намагатися «тягнути ковдру на себе» і щодня доводити «хто в домі господар». А боротьба за першість і право чинити по-своєму не дивлячись ні на що, дуже руйнівна для сімейного союзу.

Через різницю в швидкості реагування на життєві події важко доведеться парі «сангвінік – флегматик». Але хоча «в один віз впрягти не можна коня і трепетну лань», такий союз цілком може встояти, якщо обидва мають достатнім ступенем терпимості і не стануть вимагати один від одного неможливого.

До речі, хочу нагадати, що темперамент – вроджена характеристика і намагатися його змінити, переробити, «підлаштувати» – справа абсолютно безперспективна: тільки даремно витратите сили і нерви. А адже багато хто, особливо молоді, пари, що не володіють ще достатнім ступенем життєвої мудрості, з самого початку ставлять собі за мету обов’язково «переробити» коханого, виправити всі його «недоліки» і шкідливі звички. А мета при цьому одна – зробити його «зручним» для себе.

Найлегше доводиться меланхолікам. Вони мають щасливою особливістю поєднуватися з любимо типом темпераменту. Хіба що в парі з холериком їм доведеться трохи важче. Але й тут вроджений альтруїзм допоможе їм зберегти цей союз.

Дуже велике значення в сумісності двох людей має «принцип додатковості». При цьому найважливіше – наскільки кожен з членів сім’ї може задовольнити психологічні потреби іншого. Той, хто звично хоче взяти на себе роль лідера і відповідальність за прийняття рішень, охоче кооперується з тим, хто звик бути веденим і не приймати відповідальних рішень. Той, для кого саме головне – піклуватися про кого-то і так висловлювати свою любов, дуже комфортно буде себе почувати з тим, хто бажає, щоб його опікали і піклувалися про нього.

Є ще одна важлива річ, що впливає на сумісність двох людей. Це – загальна спрямованість особистості. Вона буває трьох типів: спрямованість на себе, на інших і на справу. Людина, орієнтований на себе, всю свою енергію спрямовує на задоволення власних потреб. А всі навколишні, а тим більше, близькі люди – лише засіб для цього. Ці люди – найбільш досвідчені маніпулятори. До речі, фраза «Я без тебе жити не можу» або «Я помру, якщо ти мене розлюбиш» у зв’язку з цим досить характерна і показова … Людина, орієнтований на інших, відчуває безкорисливу радість від того, що може щось зробити для іншого. Ці люди гнучко міняють свою поведінку, в залежності від стану, в якому знаходиться спілкується з ними людина і завжди готові розділити як чуже горе, так і чужу радість. Сімейне життя з такою людиною легка і приємна, головне не намагатися стримувати його альтруїстичні пориви, які можуть бути спрямовані далеко не тільки на членів сім’ї. Орієнтований на справу понад усе ставить в сім’ї не почуття, і переживання, а чітку організацію побуту, порядок у всьому. Він здатний «наступити на горло власній пісні», «відсунути» романтичний порив, якщо вирішить, що це шкодить справі. З такою людиною може бути і нуднувато, але зате дім – повна чаша і побут налагоджений до дрібниць.

До речі, багато сімейних психологи-консультанти при роботі з сімейними парами, для визначення спрямованості та сумісності партнерів використовують гру в дитячу залізну дорогу Здавалося б – проста гра, а як наочно і вірно демонструє особливості сумісності двох людей. Суть проста: два гравці ведуть кожен свій поїзд, який повинен якомога швидше пройти по мостах, тунелях, перехресть і роз’їздів. Неминуче, в ході гри, кому з гравців доводиться час від часу поступатися дорогу іншому поїзду, що знижує ймовірність його власного виграшу. І тут яскраво видно особливості повсякденної взаємодії сімейної пари: боротьба за лідерство і досягнення власного результату ціною «тиску» на іншого, вміння поступатися, уміння приймати спільні рішення і пр. Треба зауважити, що дуже небагато сімейні пари гідно проходять це випробування до кінця, часто справа закінчується катастрофою і сваркою. Шкода, що не у всіх у нас є можливість час від часу грати в таку залізну дорогу …

Поділитися:

Share to Odnoklassniki
Share to MyWorld
Share to LiveJournal
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

WordPress: 16.18MB | MySQL:47 | 0.187sec