Яблуня: сорти, посадка і догляд | Стрічка корисних статей

Яблуня: сорти, посадка і догляд

Яблоня: сорта, посадка и уходПоходження

Усе почалося з дикої яблуні (Pyrus malus). Родом вона, імовірно, з Середньої Азії: південного Казахстану, Киргизстану, Таджикистану і китайської провінції Синдзянь. Від дикої яблуні пішли усі сорти яблунь, що культивуються сьогодні. Вона служила таким, що підвіяв, на який прищеплювалися нові види.

Росте яблуня в країнах з помірним кліматом. Дика яблуня зустрічається в більшості країн і регіонів Європи, від Норвегії до Кавказу. Культурні сорти яблуні вирощуються вже упродовж більше тисячі років.

Яблоня

Вибір

Перш ніж купити яблуню, переконаєтеся, що її розмір і форма зростання підійдуть вашому саду. Наприклад: форма Кордон і Колоновидная займе у вас мінімальну площу; Карликова – невеликі і середні садові ділянки; Середньо і високоросла – середні і великі сади.

Також необхідно визначитися, який сорт вам більше підходить за смаковими якостями.

Продають саджанці зазвичай однорічні або дворічні. Різниця між ними не велика, але дворічні яблуні раніше почнуть плодоносити. Саджанці можуть продаватися з відкритою кореневою системою або у вазоні. Якщо ви не збираєтеся висаджувати деревце відразу, то краще вибрати саджанець у вазоні, щоб він краще зберігся до посадки.

При посадці саджанців важливо правильно розмістити їх на ділянці. В майбутньому – це запорука отримання високих урожаїв. Оскільки яблуня перекрестноопыляемое рослина, добре б робити спільну посадку декількох одночасно квітучих сортів. Так, щоб вони запилювали один одного. Це сорти орієнтовно одного терміну дозрівання.

Поруч висаджуються літні сорти: Оттава, Женева Ерли, Аромат де Варі, Ерли Мак, Дальберестевале.

Осінні сорти: Акапе, Гала Маст, Кидс Оранж Ред, Слава Победителям і інші.

Зимові сорти: Голден Делишес, Лигол, Елізі, Гренни Смит, Пинк Леді і інші. Усі сорти є хорошими взаємнообпилювачами і дають високий урожай.

Посадка

Підготовка грунту.

Ями для посадки саджанців бажано підготувати заздалегідь, мінімум за місяць до посадки, щоб за цей час всівся грунт. Викопують їх завглибшки до 60см і діаметром 1-1,2м, перемішуючи вийнятий з посадочної ями грунт з добривами, бажано органічного походження.

Якщо раніше на цьому місці вирощували інші культури і грунт удобрена, додавати нові добрива не треба. Зайва кількість добрив стимулюватиме надмірне зростання дерева в збиток врожайності.

Саджанці яблунь можна висаджувати як восени, так і весною. Восени саджанці висаджують до початку заморозків.

Дерево висаджують так, щоб коренева шийка, т. е. місце переходу від ствола до коренів, була на 6 см вище за рівень грунту. Корені розпрямляють і засипають землею усі проміжки між коренями. В той же час треба ущільнювати ногою грунт, що накидається до ями.

Після посадки дерево слід полити 3 відрами води. Робиться це для того, щоб земля щільніше прилягла до коренів. Добрі результати дає попереднє поливання і посадка дерева в бруд із засипкою згори звичайною землею.

Посаджене дерево підв’язують до кілка петлею у вигляді вісімки так, щоб підв’язка не допускала тертя дерева об кілок під час вітру.

Перед настанням холодів стволи дерев обв’язують ялиновими гілками, а поверхню грунту біля дерева покривають шаром гною, декілька отступя від ствола щоб уникнути загнивання кори. Обв’язування ялиновими гілками служить захистом від холодів, а також від мишей і зайців.

Відхід

Формування.

Догляд за яблунею, в основному, полягає в обрізанні. Молодим деревам формують крону щорічно. Дерево з правильно сформованою кроною раніше починає плодоносити, урожайніше, довговічно і морозостійко. Перше обрізання проводять ранньої весни, до набрякання бруньок, на другий рік після посадки.

Обов’язково підрізують вертикальну втечу саджанця, щоб обмежити зростання дерева у висоту і для утворення бокових пагонів. Кожну весну торішній приріст на гілках обрізують на одну третину його довжини. Таке обрізання сприяє утворенню плодових гілок і стимулює зростання.

Яблоня

Далі слід звернути увагу на проріджування зав’язей і плодів. Якщо цього не робити, то плоди виростуть недорозвиненими, зеленими, з низькими смаковими якостями. Як тільки утворилися зав’язі або сформувалися плоди, видалите центральний плід з кожного пучка плодів. Також видалите усі плоди з вадами або неправильної форми. Якщо яблуня занадто переобтяжена, прорідите кожен пучек, залишивши в нім один-два плодика. Відстань між пучками має бути не менше 10см. Крім того, перевантаження дерева плодами може привести до періодичності плодоносіння, коли наступного року воно відпочиватиме після великого урожаю.

Поливши.

У перший рік після посадки молоді дерева потребують поливи кілька разів за літо (3-4 рази). При цьому витрачається по 3-4 відра на одне деревце. Після кожного поливу грунт навколо дерева мульчують рихлим грунтом або перегноєм.

У сухе літо, особливо на піщаних грунтах, яблуні слід поливати до розпускання бруньок, через 20 днів після закінчення цвітіння, за 20 днів до збору урожаю і під час листопада, але не в період дозрівання (плоди від надлишку вологи тріскаються).

Підгодівля.

Для забезпечення нормального зростання і плодоносіння плодових дерев потрібне регулярне внесення добрив.

При недоліку в грунті азоту плодові дерева погано ростуть, листя набуває жовтого забарвлення, зав’язі обсипаються, незважаючи на хороше запилення квіток. Нестача фосфору призводить до поганого формування плодових бруньок, а плоди не набувають належного забарвлення. При недоліку калію погано розвиваються молоді пагони і бруньки. Кальцій потрібно рослинам при різних внутрішньоклітинних процесах і служить для нейтралізації в тканинах рослин кислот, а також йде на побудову кісточок в плодах.

Щоб забезпечити плодові рослини усіма необхідними елементами живлення, вносять органічні і мінеральні добрива.

В якості органічного добрива вносять гній і різного виду компости. Гній вносять щорічно. Норма внесення може бути доведена до 60 кг на сотку, у такому разі гній вносять через рік, чергуючи з мінеральними добривами. Гній вносять восени під зяблевую оранку окремо або з мінеральними добривами: суперфосфату 4 кг на сотку і калійній солі 3,5 кг на сотку. Азотні мінеральні добрива вносять поверхнево в два терміни – рано навесні перед початком зростання і в першу половину вегетаційного періоду з розрахунку: аміачної селітри 3 кг на сотку, а сульфату амонія 5 кг на сотку. Фосфорні і калійні добрива в плодоносному саду закладають в спеціально викопані канавки на глибину до 40 см по колу пристволового круга.

Яблоня

Осінні турботи

З наближенням морозів грунт пристволових кругів мульчують перегноєм, торфом, компостом. Дерева підгортають, стволи їх обв’язують ялиновими гілками (ялиновим гіллям) верхівками вниз для захисту від ушкодження зайцями і іншими гризунами. Іноді використовують для цих цілей очерет, смужки пергаменту (солома і толь непридатні). Стволи дерев у віці до 5 років білять розчином крейди, а старіших – вапняним розчином (3 кг свіжогашеного вапна, 1 кг глини на 10 л води). У розчин можна додати 2 склянки знятого молока, 100 г розігрітого столярного клею, 500 г мідного купоросу. Розкладають в нори отруєні приманки. При відлизі слід кілька разів утоптувати сніг навколо дерев. Впродовж усієї зими потрібно захищати сад від зайців, поновлювати приманки. Захищати сад від гризунів необхідно, принаймні, впродовж п’яти років, поки не зміцніє і не огрубне кора дерев.

Поділитися:

Share to Odnoklassniki
Share to MyWorld
Share to LiveJournal
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

WordPress: 16.37MB | MySQL:45 | 0.218sec